Louis Bay II Future Municipal Leaders Scholarship

Louis Bay II Future Municipal Leaders Scholarship Competition Winners

The purpose of this scholarship is to advance the virtues of elected and volunteer positions in municipal government while raising awareness of municipal government in general. This scholarship competition has been named in honor of Louis Bay 2nd, Mayor Emeritus of Hawthorne. Louis Bay 2nd actively participated as a League Board Member and Past President for 60 years.

  1. 2020
  2. 2019
  3. 2018
  4. 2017
  5. 2016
  6. 2015
  7. 2014
  8. 2013
  9. 2012
  10. 2011
  11. 2010
  12. 2009
  13. 2008

2020 Winners

  • Ethan Block, Pennington Borough
  • Olivia Wolodkowicz, Waldwick Borough
  • Matthew Murphy, Wyckoff Township

2020 Finalists

  • Emily Brothman, Andover Borough
  • Bryan Chan, East Brunswick Township
  • Abhinav Mahesh, East Windsor Township
  • Cara Leegan, Fanwood Borough
  • Kaitlyn Dunforf, Hillsborough Township
  • Marissa Realmuto, Howell Township
  • Jazmin Dolor, Lakehurst Borough
  • Matthew Weidman, Little Silver Borough
  • Allison Small, Livingston Township
  • Lauren Bruno, Manalapan Township
  • Eve Onkar, Merchantville Borough
  • Thomas Oves, Ocean City
  • Braedon Dobrynio, South Plainfield Borough
  • Caroline Tam, Summit City
  • Jason Devaney, Weehawken Township

2020 Semi-Finalists

  • Scott Harrington Jr., Aberdeen Township
  • Christian Segarra, Barrington Borough
  • Elisebeth Hull, Beachwood Borough
  • Leilani Gonzalez, Bergenfield Borough
  • Nicole Duca, Bloomingdale Borough
  • Ariana Ortiz, Brick Township
  • Dorothy Anderson, Cliffside Park Borough
  • Dennis M. Vink, Fair Lawn Borough
  • Jacqueline Copperman, Hamilton Township (Atlantic)
  • Alexsandra Clavijo, Hawthorne Borough
  • Bryana Cuevas, High Bridge Borough
  • Anthony Saporito, Holmdel Township
  • Izabella Bolczak, Hopewell Township (Mercer)\
  • Danielle Parthesius, Little Ferry Borough
  • Ryan P. Sogness, Manchester Township
  • Daniel Lewis, Middletown Township
  • Caden J. Esser, Milltown Borough
  • Aayush Gandhi, Robbinsville Township
  • Juliet Menz, Runnemede Borough
  • Emily Pasceri, Sea Isle City
  • Caera Matthews, Somerville Borough
  • Matthew Verbeke, Stafford Township
  • Kendall Hovius, Tabernacle Township
  • Gabrielle Hendri, Ventnor City
  • Sana Mamtaney, Warren Township
  • Maggie Fitzgerald, Washington Township (Gloucester)
  • Rachel Perdomo-Ruiz, Winslow Township